Záchrana unikátní hartmanické synagogy. Moderní obec, 7. 1. 2004, s. 4.
Sedmnáctého prosince 2003 se konalo slavnostní shromáždění při příležitosti podpisu smlouvy mezi občanským sdružením Památník Hartmanice a správní radou Česko - německého fondu budoucnosti, která na svém říjnovém zasedání v Berlíně rozhodla, že poskytne 2,4 mil. Kč na rekonstrukci hartmanické synagogy. Tyto prostředky spolu s finanční podporou od dalších sponzorů (T-Mobile, Medea Kultur, Nadační fond Most naděje) pomohou zachránit unikátní památku v Pošumaví.
V městě Hartmanice (10 km od Sušice) směrem k německým hranicím stojí jedna z posledních zachovaných synagog z více než šedesáti, které na Šumavě dříve existovaly. Několik se jich zachovalo přestavěných na byty, požární zbrojnice a obecní úřady. Tato, jako jedna z mála v tomto regionu, přežila nacismus i komunismus. Po vyhnání Židů v ní nacisté zřídili truhlářskou dílnu. Po válce sloužila stejnému účelu pod hlavičkou komunálního podniku služeb. Později ji Československá lidová armáda používala jako sklad pneumatik pro vojenská vozidla. V osmdesátých letech měla být zbořena.
Občanské sdružení Památník Hartmanice, které vzniklo v polovině října 2002, chce unikátní horskou synagogu zachránit, zrekonstruovat a otevřít v ní památník, který bude spolu s nedalekým muzeem Dr. Simona Adlera v Dobré Vodě připomínat soužití českých, německých a židovských obyvatel v této oblasti.
Sdružení začalo ihned hledat dokumenty, podle nichž by se dala určit původní vnější i vnitřní podoba synagogy. Ještě v listopadu roku 2001 byly provizorně zakryty díry ve střeše, aby alespoň nepokračovala další destrukce objektu. Bohužel již za několik dní vichřice nejen srazila ze střechy nové desky, ale vzala s sebou i značnou část střechy. Části stropu v hartmanické synagoze, které hrozily zřícením, již byly odstraněny. Dřevěné konstrukce napadené dřevomorkou a hnilobou byly odřezány. V příštích dnech bude postaveno lešení a začne odborná část rekonstrukce, při níž tesaři postupně vymění napadené části krovu. Rekonstrukce střechy měla původně proběhnout už v létě, ale odborné průzkumy ukázaly, že současně s opravou krovu je třeba provést kompletní sanaci objektu, která zamezí dalšímu šíření dřevomorky. Sanace spočívá především v odstranění dodatečných vestaveb z doby nacismu a socialismu. Cílem je zrestaurovat unikátní krov způsobem, který byl použit při jeho stavbě. Z toho důvodu byla rekonstrukce svěřena firmě SDK, která má s podobnými stavbami zkušenosti.
Sdružení aktivně spolupracuje s místní radnicí, především se starostou Jiřím Juklem (který současně předsedá regionálnímu sdružení pošumavských obcí) a s Židovským muzeem v Praze. Podporu cílům sdružení vyslovili bývalý prezident Václav Havel, předseda Senátu Petr Pithart, ministři Pavel Dostál a Vladimír Mlynář, předseda Pražské židovské obce Tomáš Jelínek i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.
Další informace najdete na adrese: www.hartmanice.cz.
/ste/