Kateřina Nováčková: Dědictví paměti. Veřejná správa, 24. 1. 2008, s. 9 - Města - obce.
PAMÁTKY
Letos uplynou dva roky od znovuoživení synagogy v Hartmanicích na Klatovsku. Stavba této památky se datuje rokem 1883, kdy ještě nikdo netušil, jaký pohnutý osud ji bude provázet.
V česko-německém pohraničí žili Češi, Němci a Židé po několik generací. Synagoga byla postavena hartmanicko-kundratickou židovskou obcí. Po mnoha letech normálního fungování byla v důsledku nástupu nacismu a na základě mnichovské dohody v roce 1938 zabavena nacistickými úřady, uzavřena a následně sloužila jako truhlárna a sklad. Bylo zpřetrháno normální soužití původních obyvatel této oblasti a definitivně se tato smutná kapitola našich dějin uzavřela poválečným odsunem naprosté většiny obyvatel německé národnosti z tohoto Po skončení druhé světové války však nenastalo obnovení této památky, stát naopak pokračoval a zacházel s touto památkou ve stejném duchu. Největší a poslední rána měla však nastat v osmdesátých letech, kdy byla již silně zdevastovaná budova určena k demolici. Jen zázrakem synagoga dožila pádu totality a rozsudek definitivního vymazání paměti nebyl vykonán.
Znovuzrození však započalo až v roce 2002, kdy vzniklo na její záchranu občanské sdružení.
Postupnými pracemi prošla záchrana až do května 2006, kdy byla po dlouhých letech znovu zpřístupněna.
Synagoga vydává následně další a další svědectví doby. Funguje tu výstava původních fragmentů stavby, korespondence nacistických úřadů v Hartmanicích týkající se konfiskace budovy, dokumentů o pochodu smrti, který tudy na konci druhé světové války procházel, nebo protokolů z výslechů amerického důstojníka s dozorci SS.
Foto autor| foto autorka
O autorovi| text Kateřina Nováčková