ADRA - Rok války na Ukrajině, rok intenzivní pomoci ❤️

Hezký den z Adry, rádi bychom se s Vámi ohlédli za roční intenzivní pomocí lidem zasaženým válkou na Ukrajině

Zvládnout vlnu statisíců lidí, kteří se snaží uprchnout před válkou. Zajistit, aby si měli po strastiplné cestě přes hranice kde odpočinout, čeho se najíst, kde se zahřát. Pomoci těm, kteří se ocitli v neznámé zemi, aby se u nás zorientovali a dostalo se jim nejen materiální pomoci, ale i vlídného slova. 

Zásobit základními věcmi vnitřní uprchlíky, kteří na Ukrajině zůstávají v kolektivních centrech a evakuovat ty, kterým se z bombardovaných zón nepodařilo dostat včas. Zajistit pitnou vodu, potraviny, spacáky, deky, plenky, powerbanky, generátory, přímotopy…

Všechny tyto a mnohé další úkoly byste našli na našem pomyslném „seznamu pomoci“, který jsme přesně před rokem začali ze dne na den psát. A jen díky obrovské solidaritě vás, našich dárců a dárkyň, se většinu z těchto úkolů i povedlo splnit. Díky vaší podpoře a nasazení celého ADRA týmu jsme společně pomohli statisícům lidí a v pomoci budeme pokračovat, dokud to bude potřeba.  

adra_19.png

Jaký byl uplynulý rok z pohledu naší organizace?  

„Celý rok byl pro naši organizaci extrémně náročný. Z hlediska poskytování humanitární pomoci je válka na Ukrajině specifická jednak rozsahem – potřeba humanitární pomoci, ale zároveň i solidarita dárců je nebývalá. Dále formou – poprvé od války v zemích bývalé Jugoslávie jsme se na nezbytně nutnou dobu vrátili k dovážení materiální pomoci z Česka prostřednictvím kamionů. A do třetice, poprvé v naší historii poskytujeme pomoc lidem zasaženým válkou jak přímo na Ukrajině prostřednictvím našeho zahraničního oddělení a partnerů na místě, tak u nás v Česku prostřednictvím sítě našich dobrovolnických center,“
Radomír Špinka, ředitel ADRA Česká republika
 

Jak probíhala naše pomoc v Česku a přímo na Ukrajině se můžete dočíst zde:  Rok války na Ukrajině, rok intenzivní pomoci  
Roční intenzivní pomoc v číslech můžete shlédnout v krátkém videu: Za každým číslem je lidský příběh  

adra_17.png

Na českém území se naše dobrovolnická centra v prvních týdnech významně podílela na zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny – od pomoci na nádražích a v krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (KACPU) až po materiální pomoc. Postupně jsme se pak zaměřili především na integrační aktivity pro nově příchozí – jazykové kurzy, poradenství i volnočasové aktivity pro děti. Pomáhali jsme ukrajinským ženám najít si bydlení i zaměstnání, zakládali jsme školky a podpůrné skupiny, pořádali jsme tábory, mikulášské besídky, komunitní setkávání a mnoho dalšího. Tímto způsobem jsme podpořili celkem 9 188 osob.

Do pomoci se zapojilo 1 798 dobrovolnic a dobrovolníků, kteří pomoci uprchlíkům věnovali 22 949 hodin svého času. V Dobrovolnickém centru ADRA Ostrava jsme poskytovali i odbornou psychologickou pomoc, kterou vyhledávají zejména ukrajinské matky s dětmi. Děti mají silné emoční projevy, pláčou, v noci se budí, ženy mají obavy o zdraví či životy svých mužů. V roce 2022 se uskutečnilo 1 016 podpůrných rozhovorů a 323 krizových intervencí.

adra_16.png

Kromě dobrovolnických center se do integračních aktivit zapojilo i Oddělení vzdělávání ADRA. Vypsalo speciální česko-ukrajinskou komiksovou soutěž Komiks bez hranic, věnovanou aktuálnímu dění na Ukrajině a tomu, jak ho vnímají děti. Vytvořili jsme také časopis „Slovíčko“, který slouží jako pomůcka pro vyučující a podporuje a zlepšuje adaptaci ukrajinských žáků a žákyň do škol.

V naší pomoci pokračujeme dále, konec války je v nedohlednu a pomoc potřebují miliony lidí. V současnosti naše pomoc zahrnuje pomoc v oblasti zajištění základních potřeb – teplo, světlo a voda. 

adra_18.png

S vaší laskavou podporou budeme v pomoci lidem zasaženým válkou pokračovat tak dlouho, jak bude potřeba.  
Děkujeme, že jste tu s námi pro druhé. 

Mgr. Renáta Benešová Chlebková  
ADRA, o.p.s. 

Převzato z newsletteru ze dne 22. 2. 2023

Fotogalerie

NAŠI PARTNEŘI

Transparentní účet: 5005005006/2010 + IBAN: CZ4420100000005005005006
Sbírkový účet: 5005005022/2010
Všeobecné obchodní podmínky, Prohlášení o ochraně osobních údajů dle GDPR
Tvorba webových stránek - Neternity.cz