Poděkování a informace - Člověk v tísni, o.p.s.

Aktuálně k 15. 12. 2022

Od ruské invaze na Ukrajinu uplynulo devět měsíců. Zatímco Člověk v tísni pomáhá lidem na východě Ukrajiny již od roku 2014, v únoru letošního roku se naše pomoc změnila. Okamžitě jsme rozšířili náš tým na Ukrajině a působení jsme rozšířili téměř do všech oblastí po celé zemi. Od té doby jsme pomohli více než 500 000 lidí, náš tým na místě se rozrostl na 270 zaměstnanců a štědří dárci přispěli na ukrajinskou krizovou výzvu více než dvěma miliardami korun (80 milionů eur). Od ruské invaze jsme obětem války poskytli pomoc v hodnotě 40 milionů eur.

I díky Vaší podpoře se Člověku v tísni daří pomáhat okamžitě tam, kde je potřeba. Díky Vašemu významnému finančnímu daru mohl Člověk v tísni poskytnout pomoc v podobě nákupu a distribuce stavebního materiálu (konkrétně střešní krytiny) a nakoupit a distribuovat 366 kusů lůžkovin a 110  kusů ručníků. Tento materiál je důležitý pro opravu poškozených domů a budov po celé zemi a zajištění nouzového bydlení a základních potřeb pro vnitřně vysídlené obyvatele Ukrajiny. Válka na Ukrajině způsobila nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi na světě od druhé světové války. A vedle těch, kteří ze země uprchli za hranice do sousedních a dalších zemí, zůstalo na Ukrajině odhadem i více než 7 miliónů vnitřních uprchlíků.

Další podrobnosti o pomoci Člověka v tísni na Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu způsobila obrovské škody ve vesnicích a městech po celé Ukrajině. Poškodila a zničila domy po celé zemi. Více než 11,2 milionů lidí nyní potřebuje nouzové přístřeší nebo nezbytné vybavení domácnosti. S nastupující zimou jsou potřeby na Ukrajině obrovské. Zimní teploty na Ukrajině mohou snadno klesnout na -20 °C nebo níže. V červenci ukrajinská vláda varovala, že od začátku války byly poškozeny nebo zničeny statisíce domů, takže statisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou. Tento počet se s nedávnými útoky a pokračujícími boji výrazně zvýšil.

V posledních týdnech se navíc miliony lidí na Ukrajině ocitly bez elektřiny a vody; v důsledku toho nyní mnoho Ukrajinců nemá dostatečné vytápění, protože Rusko soustředilo útoky na kritickou civilní infrastrukturu. 15. listopadu provedlo Rusko největší útok na energetickou infrastrukturu od začátku války, přičemž zasáhlo kritickou infrastrukturu v nejméně 16 z 24 oblastí země a v hlavním městě Kyjevě. Situace s dodávkami energie je nejistá celkem v 17 oblastech a v Kyjevě.

Náš tým se nyní zaměřuje na lehké a střední opravy domů v Sumské, Černihivské, Charkovské, Dnipropetrovské, Kyjevské a Žytomyrské oblasti. Opravujeme okna a střechy poškozených domů, složitější opravy budou následovat v dalších týdnech. Současně jsou v Záporožské, Charkovské a Dnipropetrovské oblasti a v nově osvobozených oblastech Doněcké oblasti distribuovány nouzové soupravy s materiálem na opravu přístřeší - plachty, dřevo a plastové fólie.

V Zakarpatské oblasti jsme zrekonstruovali tři budovy, ve kterých bude ubytováno 36 vnitřně vysídlených osob z jiných částí Ukrajiny. Opravené budovy jsou vybaveny nábytkem nebo kuchyňským zařízením. Dále by mělo být zrekonstruováno dalších 5 objektů pro 207 osob. Celkem bude do konce roku připraveno 14 objektů pro 528 osob.

Kromě toho pokračujeme v dodávkách balené vody do Balaklije, Izjumu v Charkovské oblasti a Svjatohirsku nebo Lymanu v Doněcké oblasti. Lidé v těchto oblastech byli podpořeni také potravinovými a hygienickými balíčky.
Více si o naší práci na Ukrajině můžete přečíst zde.

Rádi bychom Vám touto cestou poděkovali za Váš dar a důvěru vloženou v naši organizaci.
Tým Člověk v tísni, o.p.s.

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 15. 12. 2022.


Aktuálně k 9. 9. 2022

I půl roku po začátku invaze pomáhají válečným uprchlíkům v Česku.

Pražský tým SOS Ukrajina vznikl asi týden po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu a reagoval na zvyšující se potřeby válečných uprchlíků, kteří začali proudit do Prahy. V týmu působí čtyři kolegové, zkušení terénní sociální pracovníci, a dva z nich mluví rusky a ukrajinsky. Jaká byla přesně jejich práce, se dočtete v novém článku.

Před několika dny nastupovaly děti do školy a přidaly se k nim i děti z Ukrajiny. Proto rozšiřujeme v Člověku v tísni agendu přímé pomoci dětem a jejich rodinám. Chceme posílit online doučování především českého jazyka, a tak vznikl nápad na založení virtuální pobočky pro všechny. Díky ní se budou děti na doučování připojovat pravidelně i ze vzdálenějších míst, a zároveň nám virtuální pobočka umožní pomoci mnohem více dětem. Kromě doučování se i rodiče dětí dozví to nejdůležitější o našem vzdělávacím systému a možnostech, které mají.

Podobnou pomoc u nás našla i sedmnáctiletá Oleksandra, která sem utekla před válkou a chtěla nastoupit na Střední zdravotnickou školu v Karlových Varech. Před přijímačkami se učila česká slova, gramatiku, a hlavně reagovat na otázky během přijímacího pohovoru. Oleksandra se na školu dostala a bude z ní praktická zdravotní sestra! Už teď se doučuje v biologii člověka, kterou musí umět v češtině. Jejím dalším snem je být lékařkou, a především chce ukázat, že jí ruská agrese nebude stát v cestě za vysněným cílem.

Věřím, že Vás i dnešní e-mail alespoň částečně potěšil a přeji Vám klidný začátek podzimu.

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni 

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 9. 9. 2022.


Aktuálně k 25. 8. 2022

Vážení dárci,
před několika dny jsme oslavili Světový den humanitární pomoci. Den, kdy vzdáváme hold humanitárním pracovníkům riskujícím kdekoli na světě své životy. A proto jsme se rozhodli, že Vám práci kolegů na několika misích více přiblížíme.

Inna Yerofeieva pracuje pro Člověka v tísni osm let a sama už dvakrát musela před válkou utíkat – v roce 2014 z Horlivky do Kostiantynivky v Doněcké oblasti a v roce 2022 do Dnipra. Ví, co to znamená muset opustit vlastní domov a mít strach o své děti, rodinu a vlastní život. Nyní je koordinátorkou projektu zastřešujícím Doněckou a Poltavskou oblast, tráví tak spoustu času ježděním do zasažených lokalit a koordinací dodávek potravin a hygienických balíčků místním. Video najdete zde.

Šest měsíců invaze, šest měsíců naší pomoci

Od 24. února 2022, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu, uplynulo 6 měsíců. Tragické půlroční výročí války vychází v srpnu symbolicky na ukrajinský Den nezávislosti, což je pro Ukrajince nejvýznamnější státní svátek, který slaví od vyhlášení nezávislosti Ukrajiny v roce 1991.

A jak teď v zemi pomáháme? Pomoc, která začínala vysíláním humanitárních vlaků a kamionů na místa, kde byli lidé odříznuti od základních životních potřeb, se během půl roku proměnila. Na Ukrajině se tým rozšířil na 200 kolegů, kteří v zemi pracují. Aktuálně se připravujeme na zimu a návrat dětí do škol, poskytujeme psychosociální podporu a opravujeme poničené domy. Zaměřujeme se také na lidská práva – podporujeme 10 nezávislých médií a pomohli jsme okolo 400 aktivistům s přesunem do bezpečí. Za posledních 6 měsíců poskytl Člověk v tísni na Ukrajině pomoc 330 tisícům lidí zasaženým válkou.

Podívejte se na videa z distribucí potravin do krytů nebo do osvobozených vesnic, najdete je také na našem webu.

CvT_pomoc7.jpg

Věřím, že Vás dnešní e-mail potěšil a především seznámil zase o trochu víc s kolegy, se kterými se jen tak nepotkáte, a s příběhy lidí, kterým pomáháme.

Děkuji Vám za Vaši podporu a přeji Vám pěkný zbytek léta.

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 25. 8. 2022.


Aktuálně k 17. 8. 2022

Vážení dárci, 
za poslední měsíc se nám podařilo dodat jídlo a pitnou vodu desítkám tisíc lidí po celé Ukrajině. Jen na severu a v centrální části země to znamenalo pomoc pro 30 tisíc obyvatel.

Pracujeme téměř ve všech oblastech, včetně Charkovské nebo Dnipropetrovské, a připravujeme se na tuhou zimu. Napříč zemí se chystáme opravit do zimy na 9 tisíc rodinných domů, školek a dalších poničených budov. 

Samozřejmě dál pomáháme v Česku. Zajímá vás jak? A chcete si přečíst příběhy několika obětí války, kterým jsme pomohli? Tak se podívejte na nový článek na webu, který tradičně shrnuje naši práci za poslední čtyři týdny. Nebo prostřednictvím videa navštivte domy zničené během bojů v Černihivu.

Děkuji Vám za Vaši podporu a důvěru a přeji Vám klidný zbytek léta. 

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 17. 8. 2022.

CVT_pomoc6.jpg


Aktuálně k 22. 7. 2022

Vážení dárci, 
je to už nějakou dobu, co jsem se s Vámi v pravidelném newsletteru podělila o to, jak se vyvíjí naše pomoc na Ukrajině. Dnes se k této válkou zmítané zemi opět společně vrátíme. 

„Všechno, co jsme za 30 let vybudovali, nám shořelo před očima,” říká Mikola. Jeho dům v malé vesnici v Žytomyrské oblasti zasáhla raketa. Přišel o domov i hospodářství. Svitlana musela se svými dvěma dcerami utéct z Kramatorsku, útočiště našla v kolektivním centru Lykhivka v Dněpropetrovské oblasti, které podporujeme.

Od začátku invaze na Ukrajinu jsme obětem zajistili pomoc v hodnotě přesahující 670 milionů korun. Náš ukrajinský tým o 190 zaměstnancích pracuje ve 23 z 24 oblastí a pomohl již více než 317 tisícům lidí. V Doněcké a Charkovské oblasti na okraji frontové linie jsme za poslední měsíc zásobili na 20 tisíc lidí trvanlivými potravinami a zároveň pravidelně dovážíme pitnou vodou. V osvobozených oblastech opravujeme vodovodní potrubí a začínáme s opravami domů a kolektivních center, aby lidé měli kde přečkat následující zimu. Mobilní tým čtrnácti psychologů poskytuje psychosociální pomoc vnitřním uprchlíkům, dalších 10 psychologů pomáhá přes telefonní linku.

Další detaily i o tom, jak pomáháme v Česku, se dočtete v novém článku, který jsme pro Vás opět po měsíci sepsali.

Dnešním e-mailem bych Vám chtěla poděkovat za Vaši podporu Člověka v tísni a důvěru, kterou v organizaci máte.

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 22. 7. 2022.

CVT_pomoc5.png


Aktuálně k 9. 6. 2022

Vážení dárci,
už přes sto dní trvá invaze na Ukrajinu. Od té doby se nám podařilo pomoci více než sto tisícům lidí přímo na místě, ale i těm, kteří před válkou utekli do Česka. A to všechno především díky Vám a Vaší podpoře sbírky SOS Ukrajina.

Šimon Pánek odjel minulý týden za naší ukrajinskou misí a přímo v osvobozeném městě Boroďanka na sever od Kyjeva pro Vás natočil krátké poděkování. Odkaz na video je zde.

Naše pomoc samozřejmě pokračuje. Na Ukrajině stále rozvážíme vodu a potraviny, menšími částkami podporujeme ty nejpotřebnější, aby si mohli koupit přesně to, co nejvíce potřebují. Finančně pomáháme dalším organizacím, které působí v oblastech, kde my sami nejsme. V Česku doučujeme ukrajinské děti a pořádáme pro ně adaptační skupiny. Obětem války pomáháme v deseti českých krajích a na helplince, věnujeme se individuální sociální práci přímo v terénu a mnoho dalšího.

Všechny aktuality najdete na našem webu.

Děkujeme ještě jednou za Vaši důvěru, bez ní by nic z toho nebylo možné.

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 9. 6. 2022.


Aktuálně k 20. 5. 2022

Vážení dárci,
na Ukrajině Člověk v tísni působí už od roku 2014. Od začátku invaze před třemi měsíci se ale naše práce v zemi od základů změnila. Namísto budování vodovodního potrubí a podpory vzdělávání teď dodáváme potraviny a hygienické potřeby, rozdáváme deky a rozvážíme pitnou vodu. Celkem jsme obětem války zajistili za 3 měsíce pomoc v hodnotě 469 milionů korun.

Přímo v zemi už máme 171 zaměstnanců. Jen na Ukrajině jsme za uplynulý čtvrtek pomohli více než 100 tisícům lidí, a to i ve městech, jako je Charkov, Buča, Severodoněck nebo Irpiň.

„I díky štědrosti našich dárců jsme se během prvního měsíce stali největším dodavatelem humanitární pomoci na Ukrajinu,” zhodnotil Šimon Pánek a my tímto děkujeme všem štědrým dárcům, kteří nám pomáhají pomáhat.

Nezapomínáme ani na pomoc v Česku. Připravujeme české učitele na práci s dětmi, které utekly před válkou, provozujeme ukrajinskou helplinku, zřizujeme adaptační skupiny pro nejmenší, pracujeme na strategii důstojného bydlení, finančně jsme podpořili 67 dalších pomáhajících organizací, které působí v oblastech, jež nestačíme pokrýt sami.

Jak přesně naše pomoc vypadala? Čemu se věnujeme právě teď? A co plánujeme? To všechno se dočtete v novém článku na webu.

Děkuji za Vaši důvěru!
S úctou

Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 20. 5. 2022

CVT_pomoc4.jpg


Aktuálně k 6. 5. 2022

Vážení dárci,
už více než dva měsíce pomáháme ze všech sil obětem válečného konfliktu na Ukrajině. Díky podpoře dárců z Česka jsme zajistili pomoc v hodnotě 428 milionů korun.

Přímo na Ukrajině už pomáhá přes 150 zaměstnanců Člověka v tísni. Každé dva týdny shrnujeme v tiskové zprávě naši pomoc a ani dnešek není výjimkou. Vypravili jsme čtrnáctý vlak s humanitární pomocí, dostali pitnou vodu k tisícům lidí, vybavili další centra pro uprchlíky na západě Ukrajiny.

Ráda bych Vás dnes informovala o tom, jak se nám daří pomáhat Ukrajině.

Voda pro Doněck i Luhansk

Jedním z největších problémů na východě Ukrajiny je, že mnoho lidí kvůli bojům zůstalo bez přístupu k pitné vodě. Tento měsíc jsme proto v oblastech Doněck, Luhansk a Záporoží zásobili vodou 18,5 tisíc lidí.

Pokračujeme i s vypravováním vlaků a kamionů, které do země vozí jídlo, hygienické pomůcky nebo přikrývky. V pondělí odjel z Prahy čtrnáctý vlak a kamiony směřovaly za poslední dva týdny do Dnipra a Lvova. Na západě Ukrajiny jsme během 14 dnů pomohli malým finančním darem ve výši 74 dolarů 5 908 pečlivě vybraným potřebným. Stejnou pomoc obdrží i v následujících měsících. Lidé si tak koupí přesně to, co nejvíce potřebují.

Pomoc nově příchozím lidem z Ukrajiny pokračuje také v Česku. Provozujeme poradenská a asistenční centra, pro ukrajinské děti organizujeme adaptační kurzy a podporujeme jejich duševní zdraví. Další pomáhající organizace v Česku jsme podpořili částkou 44 milionů korun v oblastech, které sami nepokrýváme.

Na webu si přečtete další detaily a můžete se třeba podívat i na reportáž o naší helplince.

Děkuji za Vaši důvěru!

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 6. 5. 2022

CVT_pomoc3.png


Aktuálně k 26. 4. 2022

Vážení dárci,
naše práce na Ukrajině nepolevuje. I přesto, že jsme všechny své síly napnuli k pomoci obětem války, nepřestali jsme pomáhat v ostatních zemích světa, kde máme své stálé mise.

Za poslední týden jsme jen na východ Ukrajiny dopravili 13 kamionů humanitární pomoci. Další pomoc se dostala i do zničené Buči, Irpině nebo Černihivu, které opustila ruská vojska. Ukrajinský tým jsme rozšířili na 142 zaměstnanců. Obětem války jsme od začátku invaze zajistili díky sbírce SOS Ukrajina pomoc v hodnotě 351 milionů korun.

Na západě Ukrajiny začneme příští týden finančně pomáhat drobnými částkami 18 900 vybraných lidí z těch nejohroženějších skupin, například zdravotně postiženým. Sami se tak budou moci rozhodnout, na co peníze nejvhodněji využít a co potřebují nejvíce.

V Česku pomáháme v polovině krajů, poskytujeme sociální pomoc a poradenství, materiální a finanční podporu nebo pomoc se vzděláváním dětí a českých i ukrajinských pedagogů. K dispozici je stále ukrajinská help linka na čísle +420 770 600 800, která denně řeší na 40 případů.

Nic z toho by nebylo možné bez podpory našich dárců. Proto všem, kteří pomáhají Ukrajině a podporují Člověka v tísni, děkuje ve videu i Šimon Pánek. „Česká republika je zemí, která v prvním měsíci a půl pomohla Ukrajině ze všech nejvíc. Jsem na to hrdý.”

O tom, jak se vyvíjí naše pomoc na Ukrajině, v Česku i v dalších zemích Vás budu opět informovat za dva týdny.

Děkuji za Vaši důvěru a přeji Vám klidné jarní dny!

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 26. 4. 2022


Vážení dárci, 

už více než 6 týdnů pomáháme i díky našim dárcům obětem války na Ukrajině. Za tu dobu jsme poskytli pomoc v hodnotě přesahující 300 milionů korun. Na místě máme přes 100 zaměstnanců s hlavní kanceláří ve městě Lvov.

Tento týden naše humanitární zásilka dorazila i do města Severodoněck, kde pokračují boje, tisíce lidí jsou odříznuty od dodávek plynu a vody. Lidé město nemohou opustit, zůstávají uvězněni ve sklepech a domovech bez jídla. Naše kamiony sem dovezly potraviny pro 4 000 lidí a hygienické potřeby pro 1 500 osob.

„Naše humanitární pomoc dodaná do Severodoněcku byla z vlaku, který před několika dny dorazil do Dnipra. Odtud byla nákladními auty dopravena dále na východ. V Severodoněcku budou věci distribuovány ukrajinským Červeným křížem,“ říká Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán.

Člověk v tísni v uplynulých dnech doručil humanitární pomoc do nejhůře postižených oblastí Ukrajiny. V rámci konvoje OSN se pomoc dostala už dvakrát do města Sumy. Celkem do obklíčeného města dorazily 4 kamiony pomoci Člověka v tísni, převážně potraviny a hygienické potřeby pro celkově 6 000 lidí.

  • Vysíláme další vlaky a kamiony s pomocí

Od počátku invaze se nám povedlo na Ukrajinu vypravit celkem 11 vlaků a 26 kamionů naplněných humanitární pomocí. Pravidelnou humanitární pomoc dopravujeme do Kyjeva, Dnipra, Lvova i do východních měst.

„Železnicí jsme schopni přepravit nejefektivněji velké množství nákladu. V místech bojů nebo na místech, odkud se ruská armáda čerstvě stáhla, stále chybí základní potraviny a hygienické prostředky, a proto bychom chtěli v následující době dále vypravovat tři vlaky týdně,“ doplňuje Petr Drbohlav.
Přečtěte si podrobnosti v aktuální tiskové zprávě

  • Pomáháme uprchlíkům na místě

Na západě, kde máme hlavní kancelář ve městě Lvov, pokračujeme v podpoře kolektivních center, kam se uchylují lidé utíkající před boji v jiných částech Ukrajiny. Vybraná centra jsme vybavili kuchyňskými potřebami, lůžkovinami nebo matracemi. Pomoc s vybudováním kapacit pro provizorní ubytování uprchlíků na západní Ukrajině bude jednou z hlavních priorit naší práce v této oblasti.

Pomáháme i tam, kde fyzicky nejsme, proto jsme finančně podpořili uvnitř Ukrajiny téměř 150 menších neziskových organizací, které pomáhají na místě. Těmto organizacím jsme zatím poskytli 38 milionů korun. Nakupují a distribuují za ně potravinové balíčky, vodu, kojeneckou výživu a také vybavují kryty, kde se lidé ukrývají při bombardování.

Dvěma tisícovkám nejpotřebnějších lidí jsme rozdali finanční podporu. Ze zkušeností z jiných konfliktů víme, jak důležitá je pomoc v hotovosti, za kterou si lidé nakoupí nejnutnější věci sami. Tyto finanční distribuce plánujeme jako součást podpory v místech, kde alespoň částečně funguje trh.

  • V Česku pomáháme v polovině krajů

Naši lidé se podílejí na chodu Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině a dalších integračních míst: informují, zajišťují poradenství, prověřují nabídky, překládají, hlídají děti a dál spolupracují s dalšími organizacemi.  Stále řešíme stovky individuálních žádostí o pomoc. Finančně jsme podpořili více než 49 dobročinných organizací, které přímo pomáhají uprchlíkům v ČR.

V Krajských centrech pomoci Ukrajině rozdáváme letáky s informacemi v ukrajinštině o naší telefonické help lince. Běžencům z Ukrajiny jsou k dispozici naši poradci na čísle 770 600 800. Zároveň doučujeme děti češtinu, připravujeme české učitele na příchod ukrajinských dětí do škol a chceme co nejdříve zapojit i ukrajinské pedagožky. Věnujeme se spoustě dalších oblastí, přečtěte si o nich v tiskové zprávě.

Na závěr bych Vám ráda ze srdce poděkovala za Vaši podporu a důvěru v Člověka v tísni.

S úctou
Dana Zimová
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 8. 4. 2022


Vážení dárci,

česká pomoc je jedna z největších, ne-li v této chvíli vůbec největší humanitární pomoc, která na Ukrajinu byla dopravena či je na cestě. Na místě máme přes 100 zaměstnanců a v průběhu posledních tří týdnů jsme zajistili pomoc pro desítky tisíc lidí v Česku i na Ukrajině v hodnotě přesahující 170 milionů korun.

Chtěl bych Vám ze srdce poděkovat za Vaši důvěru v Člověka v tísni a informovat o naší pomoci. 

  • Posíláme humanitární pomoc 

Díky našim dárcům jsme mohli od začátku března vypravit už sedm vlaků a 13 kamionů naplněných humanitární pomocí v hodnotě 124 milionů korun. Matrace, spacáky, trvanlivé jídlo, hygienické pomůcky nebo elektrocentrály zaplnily přes 3500 palet a dostaly se do válkou zmítaného Kyjeva, Dnipra, okolí těchto měst, doněcké, charkovské a luhanské oblasti, a pokud se skutečně otevřou humanitární koridory, tak i do Mariupolu a Sumy. Sedmý vlak je ještě na cestě.

O naší pomoci si přečtete na webu, neustále přidáváme nové tiskové zprávy.

  • Pomáháme přímo na Ukrajině

V prvních dnech po invazi přemístil Člověk v tísni hlavní kancelář do Lvova. Na západě země podporujeme vnitřní uprchlíky, kterých je na Ukrajině přes dva miliony a kteří přicházejí především z válkou nejvíce postižených oblastí. Naše priorita je vybavovat kolektivní centra pro uprchlíky mimo velká města ve lvovské a ivanofrankivské oblasti nebo v Zakarpatí, kam se koncentruje hodně lidí.

Přes 15 tisíc lidí pravidelně zásobujeme pitnou vodou v oblastech, kde válka poničila rozvody nebo kde vodovodní řady nefungovaly už před invazí. Dodáváme i kanystry, cisterny nebo balenou vodu do mnoha měst a vesnic. Na území Ukrajiny provozujeme bezplatnou linku psychologické podpory. Mnoho z těch, kteří dnes čekají v kolektivních centrech, zažili bombardování, byli nuceni se schovávat v krytech, sklepech, museli se loučit se svými blízkými nebo byli svědky násilí a utrpení. 

Kde nepomáháme my, pomáhají peníze českých dárců prostřednictvím dalších organizací. V celé zemi jich působí v rámci obrovské solidarity mnoho a my jsme jim rozdali už čtyřicet finančních grantů určených na humanitární a záchranné operace.

  • Pomáháme i v Česku

 Do České republiky přišly od začátku války statisíce lidí, kteří utíkají před boji. Naši lidé pomáhají v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině a podporujeme finančně desítky dalších organizací a pomáhajících iniciativ ve městech po celé zemi. 

Výrazně jsme podpořili potravinové banky, které 70 procent svých zásob vydávají na pomoc rodinám prchajícím před válkou. Kolegové a kolegyně poskytují odborné poradenství uprchlíkům, zajišťují volnočasové aktivity pro děti, zřídili dětské koutky, vypomáhají s logistikou a celkovou podporou chodu asistenčních center. Spustili jsme ukrajinskou helplinku na čísle 770600800, kde devět našich kolegů pomáhá s vyplněním dokumentů, ubytováním, ale nabízí i podporu a hřejivé lidské slovo. 

Naši humanitární zkušenost z válečných krizí, uprchlických vln a obnovy po katastrofách, kombinovanou s expertizou v českých vzdělávacích, sociálních a zaměstnanostních politikách nabízíme českému státu, komentujeme legislativu a přinášíme konkrétní návrhy pro budování systému, který musí zvládnout přijetí a adaptaci stovek tisíc nově příchozích lidí právě v oblasti bydlení, vzdělávání a trhu práce.

To, co jste se nedozvěděli z tohoto e-mailu, se dozvíte přímo na webu Člověka v tísni.

Ještě jednou děkuji za Vaši důvěru, bez ní bychom nebyli tak silní.

Se srdečným pozdravem
Šimon Pánek

Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 31. 3. 2022

Fotogalerie

NAŠI PARTNEŘI

Transparentní účet: 5005005006/2010 + IBAN: CZ4420100000005005005006
Sbírkový účet: 5005005022/2010
Všeobecné obchodní podmínky, Prohlášení o ochraně osobních údajů dle GDPR
Tvorba webových stránek - Neternity.cz